Sağlıklı beslenmede süt ve süt ürünleri grubunun önemi

Günümüzde, kanıta dayalı ve bilimsel araştırmalarla, insanın büyüme ve gelişmesi, üretken ve sağlıklı bir şekilde uzun süre yaşaması için 70 e yakın besine ihtiyaç duyulduğu ve bu besinlerin her birinden günlük alınması gereken miktarlar olduğu belirlenmiştir. Sağlıklı beslenme; çeşitli ve dengeli beslenerek, besinlerin gereken miktarlarda alınması ile mümkün olur ve bilinçli uygulanması gereken bir eylemdir. Sağlıklı bir beslenme öncelikle anne karnında başlar ve vücudun yenilenmesi, düzenli çalışması ve özellikle büyümesi için süt ve süt ürünleri grubu önemli bir yer tutar.

Bu besin grubunda yer alan başlıca besinler; yoğurt, süt ve peynirdir. Bu besinler, protein, kalsiyum, B12 ve B vitaminleri açısından zengin oldukları için, sağlıklı beslenme de büyük önem taşır. Ülkemizde, yoğurt, süt ve peynir için öncelikle inek sütü olmak üzere koyun ve keçi benzeri diğer hayvanların sütleri ile bu sütlerin tozları ve soya sütü gibi besin öğeleri de kullanılabilmektedir. En başta çocuklar, gençler ve yetişkinler olmak üzere, süt ve süt ürünleri grubunda yer alan besinler, günlük olarak önerilen miktarlarda tüketilmelidir. Yaş, fizyolojik durumlar ve cinsiyet farklılıklarına göre tüketilmesi gereken miktarlar doğru orantıda değişiklik göstermektedir.

Yaş gruplarına göre günlük tüketilmesi gereken miktarlar;

1-4 yaş grubu için 4 porsiyon

5-9 yaş arasında 3 porsiyon

10-18 yaş arasında 4 porsiyon

Yetişkin bireylerde ise 3 porsiyon dur.

Süt ve süt ürünleri grubu tüketiminde; 2 yaş altındaki çocuklarda, yağsız ve az yağlı süt kullanılmamalı, genellikle yağlı sütler tercih edilmelidir. Yetişkinlerde ise özellikle, yağ ve kolestrol alımının sınırlandırılması gereken durumlarda, az yağlı veya yağsız ürünler tercih edilmelidir. Pastörize ve günlük sütlerin muhafazasında, güneş ışığı geçirmeyen bir ortamda saklanmaları önerilebilir.

Hepimizin çok sevdiği ve sıklıkla sofralarımızı süsleyen sütlü tatlıların içerisine,  pişirilirken şeker katılmamalı, sütlü tatlı piştikten sonra ilave edilmeli ve bu sayede, süt proteininin vücutta kullanılabilirliği arttırılmalıdır.

Ayrıca, sağlıklı bir diyet için de süt ve süt ürünleri grubu büyük önem taşımaktadır. Özellikle yoğurdun, bu dönemde tüketilmesi gereklidir. Yoğurt, içeriğinde bulunan probiyotikler ve dengeli besin öğeleri sayesinde vücudun zinde kalmasını ve metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olarak sağlıklı beslenme sağlayacaktır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir