Php Dersleri 2: Php Kurulumu, Kod Yapısı, Değişkenleri

php nedir neler yapabiliriz

Php dersleri nin 2. konusu olan php kurulumu, kod yapısını ve değişkenlerini bu yazımızda beraber öğrenicez. Geçen yazıda php nedir ve php ile yapabileceklerimizi öğrenmiştik. Eğer hala okumadıysan okumanı tavsiye ederim. Çünkü bir şeyleri öğrenmeden önce ne olduğunu anlayıp ne işe yaradığını bilmek konuyu daha kolay kavramamıza yardımcı oluyor diye düşünüyorum.

Php Dersleri 2: Php Kurulumu

Bilgisayarımızda php ile çalışmalar yaparken bunları kullanmak için ilk önce bir kaç program kurmamız gerekli.

  1. Apache: Web sunucudur. Yüklemek için buraya tıkla.
  2. MySQL: Veritabanı yönetim sistemidir. Yüklemek için buraya tıklayın.
  3. Php: Yüklemek için buraya tıklayın.

Tüm bunları yükledikten sonra bilgisayarımıza LOCALHOST (yerel sunucu) kurmuş oluyoruz. Eğer tüm bunları tek tek yüklemek istemezseniz hazır programlarda mevcut. XAMMP ve EasyPHP kurarakta php kodlarını çalıştırabilir ve denemeler yapabiliriz. Her konuda üşengeç olduğum gibi bu konuda da üşengeç olup ben XAMMP kurdum ve bundan sonra örneklerimi onun üzerinden anlatacağım. Yüklemek için isimlerinin üzerlerine tıklayabilirsin.

Php Dersleri 2: Php Kod Yapısı

Kurulumları tamamladığımıza göre şimdi gelelim php kodlarının yapısına. Php scriptleri <?php ile başlayıp ?> ile biter. Hemen ilk örneğimizle ekrana Merhaba Dünya yazdıralım.

<html>
<body>
<?php
echo "Merhaba Dünya!";
?>
</body>
</html>

İşte ekrana bir şeyler yazdırmak bu kadar kolay. Örnekte php kodları html içerisine gömülmüştür. <?php ile php kodları başlar. echo ile ekrana “Merhaba Dünya!” yazdırılır. Ve komut satırı noktalı virgül (;) ile biter. Php’de bütün komut satırları noktalı virgül (;) ile biter. Daha sonrada ?> ile php kodları biter.

Php’de yazı yazdırmanın iki basit kodu var: echo ve print. İkisini de kullanarak ekrana yazı yazdırabiliriz.

Açıklama Satırı Nasıl Yazılır?

Php’de açıklamaları satır yada uzun bölümler halinde ayırabiliriz. Bu daha sonra kodları okuma konusunda bize yardımcı olur. Eğer projelerde kullanmıyorsanız kullanmanızı mutlaka tavsiye ederim. Aşağıda nasıl kullanabileceğinizin örneğini verdim:

<html>
<body>
<?php
// Bu bir açıklama
/* Bu da
bir
açıklama */
?>
</body>
</html>

Php Değişkenleri

Php’de değişkenleri geçici yada kalıcı olarak sayı, dizi gibi değerleri tutmak için kullanırız. Bir değişken tanımladığımız zaman bunu scriptlerde defalarca kullanabiliriz. Ve bu bize kolaylık sağlar.

Php’de tüm değişkenler “$” sembolüyle belirtilir. $degisken_adi = deger; Örnek olarak aşağıdaki kodları inceleyebilirsin:

<?php

//string değişken tanımlama:
$degisken = "Bilgisayar";
$isim_soyisim= "Kezban Duman";

//sayısal değişken tanımlama:
$dogum_tarihi = 1996;

?>

Bu php dersimizde php kurulumunu, kod yapısını ve php değişken tanımlamayı öğrendik. Henüz en baştayız şuan için temeller sıkıcı gelebilir ama üşenmeden her şeyi okuyun unutmayın ki binanın temeli ne kadar sağlam olursa bina o kadar dayanıklı olur! Php dersleri yazı dizimize buradan ulaşabilirsiniz.


No Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir