Okul Çağı Çocukları ile İletişim

Okul dönemi, çocuklar için oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu süreçte çocukların adaptasyonu ve eğitim öğretimle tanışması çocuklar kadar ebeveynleri de zorlamaktadır. İlk başlarda ebeveynler öğretmen ile iş birliği içinde olmaktadır. Böylelikle çocuklar öğretmen desteğiyle okula uyum sağlamış olurlar. Okul sonrası yani evde geçirilen dönemde ise çocuğun ders çalışması ve ders tekrarı yapması alışkanlık haline getirilmelidir. Bu durumda çocuğa en büyük desteği aile üyeleri verebilir. Anne baba ya da kardeşler okula yeni başlamış çocuklara destek olabilir. Okul çağı çocukları ile iletişim konusunda dikkatli davranmak onlara yeterince destek olmamızda ilk adımdır.

Evde Ders Çalışma Disiplini Kazandırma

Çocuğa evde okul sonrası vakitlerinde evin okula nazaran daha konforlu ortamında ders çalıştırmak oldukça zorlayıcı bir durumdur. Üstelik evde öğretmen gibi bir otorite ve disiplin ekolü de yoktur. Bu sebeple önce ebeveynler öğretmen rolünü üstlenir daha sonra ise evin çocuktan yaşça büyük diğer bireyleri sırayla bu rolü üstlenir. Ancak zamanla evin tüm bireyleri gerek vakitlerinin olmaması gerekse ilk başlarda bulunan sabır ve isteklerinin bulunmamasından dolayı bir öğretmen/ödev ablası/ödev abisi arayışı içine girerler.

okul çağı çocukları ile iletişim

Ödev Ablası/Abisi Nedir, Nasıl Olunur?

Ödev ablası/ abisi olmak için bir diplomanız olması gerekmemektedir. Özellikle üniversite öğrencisi gençler için oldukça iyi bir ek gelir kaynağıdır. Eğitim fakültesi, çocuk gelişimi, psikoloji ya da yabancı dil okuyan öğrenciler genellikle ebeveynler tarafından evde ders verebilecek kişiler olarak tercih edilir. Üniversite veya lise öğrencilerinin ders vermesi hem kendi bilgilerini pekiştirmelerine hem de ek gelir kazanmalarını sağlar.

Sınava Hazırlık Dönemlerinde Özel Ders

Öğrencilerin eğitim hayatının büyük bir bölümünü sınavlara hazırlık dönemleri oluşturmaktadır. Bu dönemlerde başarıyı arttırmanın en iyi yolu ise bu sınavların sistemini ve çalışma disiplinini bilen kişilerden yardım almaktır. Eğer lise sınavlarına hazırlanıyorsanız derslerinde başarılı lise öğrencilerinden özel ders alabilirsiniz veya üniversite sınavına hazırlık döneminde üniversite öğrencilerinin bilgi birikiminden faydalanabilirsiniz.

okul çocukları ile iletişim kurmak

Özel Ders Vermek İsteyenler Nasıl İş Bulabilir

Günümüzde geçim kaynaklarının zorlaşması ve hayat pahalılığından dolayı insanlar yarı zamanlı yapabilecekleri ek işler aramaktadır. Özellikle üniversite öğrencileri için özel ders vermek bütçelerine destek olur. Özel ders iş ilanlarını internet sitelerinden, çevrenizden, broşür bastırarak ya da üniversitenizdeki panolardan bulabilirsiniz. Üstelik hafta sonları veya hafta içi derslerinizin olmadığı saatlerde ders verebilirsiniz. Böylece boş vakitlerinizi kazanca dönüştürebilirsiniz.

Lobinter.com ‘un Yaşam Kategorisinde yer alan diğer yazılarımız için lütfen buraya tıklayınız. Paylaşımlarımızın faydalı olmasını ümit ederek bir başka yazımızda görüşmek üzere.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir