Android Programları Nasıl Güncellenir?

Mobil cihazların büyük bir kısmının sahip olduğu işletim sisteminin içerisinde birçok uygulama kullanmaktayız. Bu uygulamaların tam performanslı kullanılabilmesi ve bütün özelliklerinden faydalanabilmek için uygulamaların son sürümlerinin telefona yüklenmiş olması gerekir. Yani telefonlarda ya da tablette kullanılan programların güncel olması önemlidir. Peki, bu durumda android programları nasıl güncellenir? Bunun 2 farklı yolu bulunmaktadır. Birisi uygulamaların belli şartlar altında cihaz tarafından otomatik olarak güncellenmesi diğeri ise el ile güncellenmesidir. İki durumda da aynı şekilde sonuç elde edilir. Arada herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Otomatik Güncelleme

Mobil cihazda kullanılan uygulamaların otomatik olarak güncellenmesi için gerekli şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar kullanıcı tarafından daha önceden seçilen veya cihaz ilk geldiğinde içinde otomatik olarak yüklü olan ayarlardır. Bu ayarları telefonun ya da tabletin ayarlar menüsünden düzenlenebilir. Bu ayarlar cihazın güncellemeyi sadece kablosuz bağlantı olduğunda mı yoksa mobil veri ile yapıp yapamaması ya da pil durumuna göre güncellemeyi başlatıp başlatılmaması hakkındadır. Otomatik güncellemenin açık olması durumunda cihaz şarja takılı ve wi-fi bağlantıya sahip ise her halükarda otomatik güncellemeyi başlatacak ve güncelleme için yeni sürümleri android markete sürülmüş olan programların güncellemesini başlatacaktır.

El İle Güncelleme Başlatma

El ile android uygulamalarınızın güncellemesini başlatmak oldukça basit bir işlemdir. Yalnız cihazın pil durumuna dikkat etmeli ve eğer cihaz kablosuz bir bağlantıya sahip değilse mobil veriden yani internet kotanızdan yiyeceği unutulmamalıdır. Eğer güncellemeler başlatılmaya karar verildiği ise öncelikle android cihazın ana menüsünden play store uygulamasına girilir. Buradan sol üstte bulunan üç çizgi şeklinde tıklanır ve menü açılır, menüden uygulamalarım ve oyunlarım sekmesine tıklanır. Bu sekmede güncellenebilecek uygulamaların yanında güncelle butonu yer almaktadır. İstenirse tek tek istenirse tümünü güncelle butonuna basarak güncelleme işlemi gerçekleştirilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir